6. Astmas slimniekiem nekavējoties jāveic salbutamola inhalācijas (2 devas), to atkārtot ik pēc 20 minūtēm.
⚠️ Antihistamīni (piemēram, loratadīns, hloropiramīns, klemastīns, cetirizīns, bilastīns un citi) iedarbojas lēni (pēc 1–2h), tāpat arī kortikosteroīdi (piemēram, deksametazons, metilprednizolons, prednizolons) (pēc 4-6h), tāpēc tie nav pirmās palīdzības līdzekļi smagas anafilakses gadījumā.Alkohola lietošana var pasliktināt stāvokli.ProfilakseJa Jums jau ir bijusi anafilakse:- Izvairieties no zināmiem alergēniem!
- Vienmēr nēsājiet līdzi adrenalīna autoinjektoru!
- Informēt ārstu un citus medicīnas profesionāļus par anafilaksi un to ierosinošo alergēnu, nēsāt līdzi alergologa izsniegto izrakstu vai alerģiskās reakcijas kartīti!
- Alergēnspecifiskā imūnterapija ar kukaiņu indēm (bite, lapsene):
Injekciju kursa biežums: sākotnēji 1x mēnesī, sākot ar 3. gadu retāk – vienu reizi 2 mēnešos;Terapija ilgst 5 gadus;Efektivitāte: līdz 98% aizsardzība pret smagām reakcijām.Ja anafilakse iepriekš nav bijusi:- Esiet piesardzīgi ar jauniem medikamentiem vai produktiem.
- Sekojiet reakcijai pirmajās stundās un dienās.
- Kukaiņu dzēlienu gadījumā, pat ja iepriekš nav bijušas alerģiskas reakcijas, anafilakse joprojām var attīstīties.
Anafilakse ir nopietna un dzīvībai bīstama alerģiska reakcija, taču tā ir arī laikus atpazīstama un ārstējama. Konsultējieties ar ārstu par profilaksi un neatliekamās palīdzības plānu!