Pelējuma sēnītes un sporas, ar kurām tās izplatās apkārtējā vidē, ir satopamas gan ārā, gan iekštelpās. Ārā tās ir normāla dažādu augu sabrukšanas procesa sastāvdaļa, kas, piemēram, palīdz noārdīties kritušajām lapām. Bet iekštelpās pelējums ir bīstams pat nelielā daudzumā, jo ne vien sēnīšu sporas un micēlijs ir nozīmīgs alergēnu avots, bet arī tās producē potenciāli toksiskas vielas, kuru paaugstināta koncentrācija iekštelpu gaisā rada nopietnu apdraudējumu cilvēka veselībai. Tas, ka iekštelpās ir parādījies pelējums, liecina par to, ka telpās ir pārmērīgi liels mitrums un ventilācijas trūkums.
Cilvēkiem, kuriem mājvietās ir parādījies pelējums, ieteicams mainīt dzīvesvietu un pārcelties uz citu dzīvokli/ māju, kur gaisa mitrums ir mazāks un sienas apstrādātas ar fungicīdu (pretsēnīšu) šķīdumu.
Ja pārcelšanās uz citu dzīvesvietu nav iespējama, lai mazinātu pelējuma sēnīšu koncentrāciju telpās, vispirms jānovērš tā cēlonis. Piemēram, tekošs jumts, piloši krāni, neiztīrītas notekas, nepareizi noregulēta pakešu logu ventilācija, slikta telpu ventilācija.
Ja pelējums ir nelielā daudzumā, to regulāri var nomazgāt ar siltu ziepjūdeni.
Ja pelējums klāj plašus laukumus, mazgāšanai var izmantot hloru saturošus vai specializētus līdzekļus. To darot jālieto aizsargcimdi, aizsargbrilles un sejas maska (respirators). Pelējuma klātos laukumus nevajadzētu berzt nost ar skrāpi vai sausu birsti – tas sporu daudzumu gaisā palielina. Sienas rūpīgi nožāvē, citādi pelējums ļoti drīz parādās atkārtoti. Žāvēšanai var izmantot karstā gaisa ģeneratoru, bet vislabāk – kvarca lampu, kuras starojums iznīcina sēnīšu sporas arī dziļākajos apmetuma slāņos un telpas gaisā. Nožāvēto virsmu apstrādā ar fungicīdu jeb pretsēnīšu šķīdumu. Var izmantot arī ūdeņraža pārskābi. Telpas pēc tīrīšanas kārtīgi jāizvēdina.
Rūpīgi jāpārbauda, vai pelējuma sēnīte nav ieviesusies istabas augu puķupodos ar nepareizu drenāžu. Pelējuma skartie augu podi ir jāizvāc no mājokļa.
Grieztajiem ziediem vāzē regulāri jānomaina ūdens, jo arī tajā var iedzīvoties pelējums.
Jāatbrīvojies no apģērbiem, grāmatām, skapjiem un citiem priekšmetiem, kurus skāris pelējums.
Pieteikt vizīti
Izvēlies sev ērtāko laiku un saņem profesionālu palīdzību, lai atbrīvotos no alerģijām.